Numan GOCERI\’s Home Page

Hello World:)

Sizi Facebook’undan kimler silmiş?

Ya su facebooktaki sacma sapan gruplara katılan, bu da yetmezmis gibi bizleri de o maskaralığa davet eden arkadaşlardan sıkıldım artık..:( Konu ile ilgili gördüğüm bir yazı da resmen beni seslendirmiş. Sıradaki yazıyı bu bahsettiğim arkadaşlara ve onların bu gruplara üye olması için davetiye gönderdikleri mağdurlara armağan ediyorum.. Hadi okuyun bakalım neymiş bu facebooktaki olay..
AAaa bi sn söylemeden de geçemeyeceğim, bence ortada bu konudan daha önemli bir konu var o da şu ki: abicim birisinin seni facebooktan sildiğini yada msnde engellediğini merak edeceğine bunu o kişilerin neden yapmış olabileceğini düşünsenize..! Artık ne noktaya getirdiyseniz karşınızdakini sizi engelleme hatta silme durumuna gelmiş. Bundan sonra da “acaba kim beni engellemiş?” diyorsunuz, bence daha önemli soru: “Niye beni engellemiş olabilir?” demenizdir ki bu sorularin ikisi de çok anlamsız aslında…
“hiç mi işiniz yok bunlarla uğraşıyorsunuz?” bence daha anlamlı bir soru oldu:)).
Neyse hadi içinizde kalmasın adam yazmış o kadar okuyun yazıyı bari..:)

Hangi arkadaşlarınızın sizi Facebook’undan sildiğini merak ediyor musunuz? O zaman bu grubu kesinlikle çok seveceksiniz. Ancak gruba katılacak olanlarda aranan ortak bir özellik var: Sazan olmak. Şaka yapmıyorum. Bu özelliği taşımıyorsanız ne bu gruba üye olursunuz ne de medet umarsınız.

Sosyal bir deney midir yoksa kötü amaçlı bir girişim midir bilmiyorum ama “SİZİ FACEBOOK’UNDAN KİMLER SİLMİŞ ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?” isimli gruptan haberdar olunca tebessüm etmeden duramadım. “Dur bakalım, ne zırvalıyorlar” deyip gruba göz attığımda ise yüzümdeki tebessüm yerini şaşkınlığa bıraktı. Grubun tam 1 milyon Türk üyesi vardı. Üye sayısının hızla arttığını da hatırlatayım.

Sizi silenleri öğrenmek için gerekli 3 adım şunlarmış:
1. Gruba üye olun
2. Tüm arkadaş listenizi bu gruba davet edin
3. 30 dakika sonra sizi silenlerin isimleri çıkacak

“Grubun” sizi silenleri nasıl tespit edeceğine, neden tüm arkadaş listenizi davet etmeniz gerektiğine ve sizi silenlerin isimlerinin nerede, nasıl çıkacağına ilişkin en ufak bir mantıklı açıklama ya da gösterge bile yok. Komik 🙂

Peki, komik olmayan ne?

Yalnızca birkaç hafta öncesine kadar birkaç bin (kabul edilebilir sazan kitlesi) olan üye sayısının katlanarak artmasını ve 1 milyonu geçmesini, gruba her dahil olanın gerçekten de tüm arkadaş listesini gruba davet ettiğini, davet alanların da “Beni kimler silmiş acaba?” diyerek gruba girdiğini ve sazan ordusunun çığ gibi büyüdüğünü görmek çok üzücü.

Asıl üzücü olan kısım ise Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının çoğunun 20-30 yaş arasındaki gençler, yani böyle bir tuzağa kolaylıkla düşebilecek iyi niyetteki amcalar ve teyzelerden çok daha uyanık ve bilgili olması gereken bir kitle olması.

Gruba dahil olan “sazanlardan” bahsederken yazılım firmalarında programcı olarak çalışıp hala bu tarz şeylerden medet umarak gruba üye olacak kadar cahil insanları kastettim. Bilgisayar ve internet konusunda henüz yeni yeni bilgi edinmeye başlayan ve neyin ne olduğunu tam olarak bilmeyenlere lafım yok.

Onlara yalnızca şöyle bir önerim var: Siz siz olun, asla “Facebook’tan kim silmiş?” ya da “MSN’den kim engellemiş?” gibi kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için kurulmuş tuzaklara düşmeyin. Bu tarz bilgileri almanızı sağlayacak hiçbir platform yoktur ve olmayacaktır. Ayrıca boş verin; sizi silen silsin, engelleyen engellesin. Öğrenseniz ne olur, öğrenmeseniz ne olur…

———————————-

Bir de daha uyanık olanlar var. Örneğin kimengellemis.cm sitesinde sizi MSN’den kimlerin engellediğini şifrenizi yazmadan görebilmenizi sağlayan bir eklenti var 🙂

Güven kazanmak için “şifrenizi girmeden” diyorlar. Yani “biz sizin şifrenizi istemiyoruz ki nasıl bir kötü amacımız olabilir” mesajı veriliyor. Ancak sisteminize yüklemeniz gereken bu eklenti zaten bırakın MSN şifrenizi, her türlü şifrenizi ve kişisel bilginizi bu uyanık arkadaşlara gönderebiliyor.

Ne yazık ki kim silmiş, kim engellemiş, kim sevmiyor, kim düşmanınız türü saçmalıkları pek seven bir milletiz. Ancak tekrarlıyorum; bu tür şeyleri öğrenmenin hiçbir yolu yok.

kaynak: PCNET


Advertisements

December 24, 2008 - Posted by | engellendi, facebook, msn, sil

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: