Numan GOCERI\’s Home Page

Hello World:)

SELECT etkinlik FROM IT WHERE place ın (‘ISTANBUL’, ‘ANKARA’ , ‘IZMIR’)

Merhabalar,
Uzunca bir süredir yazamıyorum(yada bana öyle geliyor, fırsat olsa hergün yazıcam walla:)) ancak bu sürede gerek projeler, gerek dersler, gerekse etkinlikler ve organizasyonlar derken bir hayli yoğun(d)um. Bu hafta sonu ülkemiz özellikle bilişim sektörü(gavurcası Information Technology(IT)) açısından etkinliklerle oldukça dolu geçecek. Keşke fırsatımız olsa da hepsine gidebilsek…
Neler mi bunlar? Şimdi aklıma gelenleri yazayım hem de kısa bilgiler vermiş olurum bu sayede:

Silvernight: Silverlight ile dolu bir gece…

İlk etkinliğimiz microsoftun gözbebeği “Silverlight” ile ilgili.. Etkinlik adı “Silvernight”, Etkinlik yeri: Koç Üniversitesi, Tarih ve Saat: 20 Aralık 2008 Cumartesi gece saat 10’dan 21 Aralık Pazar sabah 8:00’a kadar.
Bilmeyenler için silverlight kısaca Adobe firmasından bildigimiz Flash programının türevi Microsoft lisanslı bir çeşit yazılım ve ASP.NET teknolojisi kullanarak harmanlanıldığı takdirde ortaya çok güzel şeyler çıkıyor;) Detaylı bilgi http://www.silvernight.ms adresinde (bu site tamamen silverlight teknolojisi kullaılarak oluşturulduğundan içeriğe ulaşmak için bilgisayarınıza silverlight kurmanız gerekebilir, bi kaç mbcık bişi:))
Etkinliğin tanımı: Nasıl yani?
——————————————————–
Şimdi durum şöyle 🙂 Biz programcılar genelde sabahlayan insanlarız. Kod yazmak denildiğinde aklıma hemen gecenin sessiz karanlığı geliyor. Telefonların çalmadığı, maillerin gelmediği o sessizlik 🙂 İşte tam da bu atmosferi yaratabileceğimiz ve PROJE yetiştirebileceğimiz bir aktivite tasarlayalım istedim ve ortaya SilverNight çıktı.

20 Aralık gecesi saat 22.00’da Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü, SOS-180’de buluşuyoruz. Sonrasında 2 saat kadar mini bir Silverlight ve Video uygulamaları konusunda seminer tadında bilgi paylaşımı yapıp hemen sabaha yetiştireceğimiz projeye başlayacağız. Hedefimiz 21 Aralık sabahı saat 08.00’da Silverlight 2.0 ve ASP.NET 3.5 kullanarak hazırladığımız video portalını yayına almak!

Unutmayın bu ciddi bir iş! Projeyi yetiştiremezsek hepimiz işten kovuluruz! Sabaha sitenin kesinlikle yayına açılması gerekiyor.

Imagine Cup 2009 Heyecanı Başladı

Etkinlik bilgisi:

Tarih :20 Aralık 2008 – Cumartesi Saat : 10:00

Yer :Microsoft İstanbul Ofisi,
Bellevue Residence, Levent Mahallesi
Aydin Sokak, No: 7
Levent

Bu yıl öğrenciler; dünyanın en zorlu sorunlarına, teknoloji ile çözüm bulabilecekleri bir dünya düşlemeye davet ediliyor.

Imagine Cup 2009 heyecanı başladı. Bu yıl öğrenciler; dünyanın en zorlu sorunlarına, teknoloji ile çözüm bulabilecekleri bir dünya düşlemeye davet ediliyor. Bazılarımız teknolojiyi dünyanın her yerindeki insanlara eğitim şansı kazandırmak için kullanacaktır, ya da sağlık alanında yepyeni ufuklar açmak için. Bazılarımız ise cinsiyetler arası fırsat eşitsizliğini çözmek isteyecektir. Imagine Cup 2009 teması için örnek gösterilen Birleşmiş Milletler Milenyum Hedeflerinin açıklandığı, geçtiğimiz yılların deneyimlerinin aktarıldığı ve teknik oturumların bulunduğu Imagine Cup 2009 Lansmanı 20 Aralık Cumartesi günü Microsoft Istanbul ofisinde gerçekleştirilecektir. (Kayıt yaptırmanız gerekmektedir.)

Detaylı bilgi ve kaynak: MSAKADEMIK (konuşmacılar, etkinlik programı ve kayıt formu)

7D8 Demo Partisi 20-21 Aralık’ta

2002 yılından beri amatör bilgisayar kültürü ile ilgilenen insanları bir araya getirmeyi hedefleyen 7DX parti serisinin bu seneki ayağı olan 7D8, 20-21 Aralık tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi kuzey kampüsünde yapılacak.
Cumartesi sabahı başlayıp Pazar akşamı sona erecek olan partinin ilk günü Türkiye’nin bilgisayar oyunları geliştiren önde gelen firmalarından olan Sobee’den Yasin Demirden (2Gen), Cem Sermen ve Özgür Soner oyun programlaması ve görsel programlamadan başlayarak yakın geleceğin oyun geliştirme tekniklerine doğru yol alan bir dizi seminer gerçekleştirecekler. Ayrıca öğretim görevlisi Bager Akbay ve tasarımcı İsmail Kasarcı son zamanların popüler konularından İşlemsel Tasarım hakkında seminer verecekler.

Yurt dışındaki partilerde derece almış demoların gösterimleri demo severlere hitap ederken başka pek çok eğlenceli aktivite de gerçekleştirilecek. Klasik Oyun Turnuvası (C64, Amiga, PC gibi bilgisayarların klasikleşmiş oyunları), parti günü açıklanacak sürpriz yarışmalar bunlardan sadece bazıları.

Yarışmalara hazırlananlar kendi bilgisayarlarını parti mekanına getirerek çalışmalarına devam edebilecekleri gibi, katılımcılar parti mekanında hazır bulunan bilgisayarları da kullanabilecekler ve birbirleriyle daha rahat bilgi paylaşımında bulunabilecekler.

Daha fazla bilgi için 7D8 anasayfasına göz atabilirsiniz.

kaynak: fazlamesai

13. Inet-tr Türkiye’de Internet Konferansı, Linux Seminerleri

Konferans 22-23 Aralık’ta, ODTÜ’de. Salonlardan birisi LKD seminerlerine ayrıldı.Bu salonda 10 seminer olacak.

Program şöyle:

22 Aralık Pazartesi

11.00 – 13.00 Linux Nedir? Mahmut Sedat Eroğul
14.00 – 15.00 Linux Uygulama Geliştirme Araçları Bora Güngören
15.00 – 16.00 Pardus geliştiricisi olmak Doruk Fişek
16.30 – 17.30 Yasakların etrafından dolaşmak güvenli mi? Necdet Yücel
17.30 – 18.30 Xen Erdem Bayer

23 Aralık Salı

10.00 – 11.00 Oracle uygulamalarını PostgreSQL’e aktarmak Devrim Gündüz
11.30 – 13.00 GNOME Masaüstü Deniz Koçak
14.00 – 16.00 PostgreSQL’de Statistics Collector Devrim Gündüz
16.30 – 17.30 OpenTC EFS Serdar Tuğcu
17.30 – 18.30 Struts2 ve JSF Entegrasyonu Halil Ağın

Detaylar için: http://seminer.linux.org.tr

kaynak: fazlamesai

Young Guru Academy Liderlik Konferansı

Vee geldik bu haftasonu benim de katılacağım etkinliğe…
Young Guru Academy tarafından düzenlenecek liderlik konferansına katılacak dinleyiciler liderlikle ilgili deneyimleri ve düşünceleri incelendikten sonra seçiliyor.
Harvard, Duke, Stanford, Atlanta George Tech gibi Dünya’nın en iyi üniversitelerinde verdigi liderlik eğitimlerini sürdüren Sinan Yaman bu haftasonu İstanbul’da.

YGA 2008 Liderlik Semineri
Lütfi Kırdar Uluslararası Kültür ve Kongre Sarayı
20 Aralık 2008, Cumartesi
Anadolu Oditoryumu

Liderlik Konferansı ve Young Guru Academy ile ilgili detaylı bilgi icin tıklayınız.

Not: Bu yazının başlığı bugun aldığım information management dersinde Oracle veritabanı kullanarak oluşturduğum tablolardan yaptığım “select” işlemlerinden kafayı sıyırmam sonucu oluşmuştur. SQL sorgusu bilmeyenler için anlatayım:
Istanbul, Ankara ve Izmir’de IT alanında olan etkinlikleri seçmeye yarayan bir veritabanı sorgusu.
Eee, yukarıda izmir’de gerçeklesecek bir etkinlik yok diyorsanız haklısınız..
Madem öyle sürprizi de açıklayayım. Microsoft ve Turkcell’in ortak düzenlediği GENCSENGELECEKSIN 2.0 etkinliği İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne de geliyor.
Tarihi %100 belli olmamakla beraber büyük ihtimalle şubat ayının 25’i olacak. İleride kobnu ile ilgili gelişmeleri yazacağım.
İyi haftasonları, hadi ne diyorduk: “Az laf çok iş;)”..

Advertisements

December 19, 2008 - Posted by | ankara, etkinlik, istanbul, liderlik, Microsoft, young guru academy

2 Comments »

  1. Numancım Biz gittik eğer istersen ayrıntılı içeriği sana sağlayabiliriz Filiz ile, Bloguna yeni rasladım sana iyi yazılar…Doruk

    Comment by Anonymous | January 12, 2009 | Reply

  2. Slm,
    biz gittik derken sanıyorum imagine cup’tan bahsediyorsun.. yoksa silvernight mı? Neyse hangi olursa olsun iyi olur paylasimin, simdiden tesekkur ediyorum, blogumda da paylasabilirim diger ilgililerle..
    Ben de o tarihlerde istanbuldaydim ancak young guru academy’deydim. Cok guzel deneyimler, bilgiler edindim- ben de en yakin zamanda onlari yayinlayacagim buradan..

    Comment by Numan GÖÇERİ | January 12, 2009 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: