Numan GOCERI\’s Home Page

Hello World:)

Google Chrome – Google’dan yeni internet tarayıcısı

Ünlü arama motoru Google, yeni açık kaynaklı web tarayıcısı “Google Chrome”u kullanıma sundu.

Google firması yeni web tarayıcısının deneme sürümünü
kullanıma sundu. Bu version ilk olarak windows kullanıcılarının yararlanabileceği şekilde sunulan “Google Chrome”un şu anki versionu olan beta sürümü ile deneme amaçlıdır.
Yetkililer, 100’den fazla ülkede başlatılacak deneme versiyonu ile bu konuda daha geniş bir tartışma açmayı hedeflediklerini söyledi. Arama motorunun yöneticileri, “İhtiyacımız olan sadece bir tarayıcı değil, aynı zamanda web sayfaları ve uygulamalar için de modern bir platform. Yapmaya çalıştığımız da bu” ifadesini kullandı. “Google Chrome” daha iyi bir hız ve yanıt verme kapasitesiyle ve “dolandırıcı sitelere” karşı da daha güçlü bir güvenlikle hizmet vermeyi hedefliyor.
Google’den yapılan açıklamada, beta sürümü 43 dilde kullanılabilir olan Google Chrome’un, kolaylık ve gücü temel alan, yeni bir yaklaşımın benimsendiği bir tarayıcı olduğu belirtildi.
Açıklamaya göre, kullanıcıların internette aradıkları içeriği aramalarını ve bulmalarını kolaylaştıracak şekilde tasarlanan Google Chrome, birbirine entegre bir arama ve adres çubuğu ile kullanıcıları hızla ve çoğu zaman sadece bir iki tıklama ile gitmek istedikleri yere ulaştırıyor.
Kullanıcılar Google Chrome’da yeni bir sekme açtıklarında, en çok ziyaret ettikleri sayfanın, en son yaptıkları aramaların veya sık kullanılan sayfaların, bilgisayar diliyle anlık görüntülerini içeren bir sayfaya gidiyor.
Google Chrome’un Windows Beta sürümü “http://chrome.google.com” adresinden indirilebilirken, Mac ve Linux için Google Chrome’nin ise önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacağı bildirildi.

Google’un açıklaması
Arama motoru olarak kullanıcıların gönlünü fetheden Google neden bir web tarayıcısı yaptığını şöyle açıkladı:
“Bizler Google’da zamanımızın büyük bir kısmını bir Internet tarayıcısı kullanarak geçiriyoruz. Aynı tarayıcıda arama yapıyor, chatleşiyor, e-posta gönderip alıyor ve birlikte çalışıyoruz.
Herkes gibi bizde boş zamanlarımızda alışveriş yapıyor, banka hesabımızı kontrol ediyor, haberlere göz gezdiriyor ve arkadaşlarımızla görüşüyoruz ve bütün bunlar için bir tarayıcı kullanıyoruz. İnsanlar her geçen gün zamanlarının daha büyük bir kısmını Internet’te geçiriyor ve 15 yıl öncesinde Internet’in ilk günlerinde akla hayale gelmeyecek şeyler yapıyor.
Internet’te bu kadar uzun zaman geçirdiğimizi gördükçe eğer sıfırdan bir tarayıcı yaratılsa nasıl olurdu diye düşünmeye başladık.
Fark ettik ki Internet, basit metin sayfalarından gelişerek zengin ve interaktif uygulamaların olduğu bir yer haline gelmişti ve bu nedenle geliştireceğimiz Internet tarayıcısını sil baştan düşünmemiz gerekiyordu.
Artık ihtiyacımız olan sadece bir tarayıcı değil, web sayfaları ve uygulamaları için modern bir platformdu ve biz de bu amaçla yola çıktık.
Çalışmalarımızın sonunda yeni bir açık kaynaklı Internet tarayıcısının beta versiyonunu yayınlıyoruz: Google Chrome.
Dışarıdan bakıldığında akıcı ve basit bir tarayıcı bir tasarladık. Bir çok insana göre Internet tarayıcısı önemli olmayan, sadece web sayfalarını ve uygulamalarını çalıştırmak için kullandığımız bir araçtır. Klasik Google ana sayfası gibi Google Chrome da hızlı ve sade. Yolunuzdan çekiliyor ve sizi gitmek istediğiniz yere götürüyor.
Yakından incelendiğinde, günümüzün karmaşık Internet tabanlı uygulamalarını çok daha iyi çalıştıran bir Internet tarayıcısının temellerini atmayı başardık. Her bir sekmeyi ayrı bir “sandbox”ta tutarak bir sekmenin diğer bir sekmeyle çakışmasını engelleyip sakıncalı web sitelerine karşı çok daha gelişmiş bir koruma sağladık. Hızı ve yanıt verebilirliği arttırdık ve ayrıca günümüz tarayıcılarında kullanımı mümkün olmayan yeni nesil internet uygulamalarını desteklemesi için daha güçlü bir JavaScript makinası olan V8’i kurduk.
Bu daha sadece başlangıç, Google Chrome varacağı noktadan çok uzak. Bu Windows için uyumlu beta versiyonunu daha geniş bir tartışma başlatmak ve en yakın zamanda sizin fikirlerinizi öğrenmek için yayınlıyoruz. Mac ve Linux uyumlu versiyonlarını da hayata geçirmek için çalışıyoruz ve Google Chrome’u çok daha hızlı ve güçlü hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.
Açık kaynak projelere çok şey borçluyuz ve onların yolundan devam ediyoruz. Apple’ın WebKit ve Mozilla’nın Firefox bileşenlerinden faydalandığımız kaynaklardan sadece ikisi ve biz de bütün kodlamamızı açık kaynak yapıyoruz. Internet’in ilerlemesi için bütün açık kaynak (yazılım) topluluğu ile birlikte çalışmayı umuyoruz.
Internet artan seçenekler ve yenilikler ile sürekli gelişiyor. Google Chrome da yeni bir seçenek ve umuyoruz ki Internet’in daha da gelişmesine katkıda bulunacak.”
Google Chrome ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan adresinden edinebilirsiniz.
Google Chrome’u indirmek için tıklayınız.
Kaynak: CNNTURK
Advertisements

September 3, 2008 - Posted by | google chrome, hızlı, yeni internet tarayıcısı

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: