Numan GOCERI\’s Home Page

Hello World:)

Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor!!!

Merhabalar,
Çevrenizde bilgisayar kullanmasını bilen/bilmeyen kaç genç var? Hiç bu açıdan baktınız mı etrafınızdakilere? Siz bu yazıyı okuduğunuza göre en azından internet üzerinden çeşitli sitelere girmeyi biliyorsunuz(en kaba tabirle).
Son zamanlarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan bir uygulama ile ilköğretimde Bilgisayar Okur-Yazarlığı gibi bir ders açılmış yanılmıyorsam. Bankaların ATMlerinden, hastanelerdeki randevu makineler diye bilinen kiosklara, kola otomatlarından yazarkasalara artık herşey aslında birer ufak bilgisayar hatta sadece 4 işlem yapabilen hesap makinesi bile gerçekte bir bilgisayar. Ve çevrenizde bilgisayarları kullanmakta güçlük çeken insanları, örneğin bir ATMden para çekmek için saatlerce uğraşan amcalardan, hastanede sıra alacağı zaman hangi butona basması gerektiğini bilmeyen kişiler için o cihazın başına konulan bir görevlinin ilgili düğmeye basarak hasta yerine sıra nosunu almasına şahit olmuşsunuzdur kimi zaman. İşte tüm bu problemler o insanların çeşitli nedenlerden dolayı bilgisayar okuryazarlığı bilgisine sahip olmamasından kaynaklanıyor. Milli eğitim de bunun önüne geçmek adına ilköğretimden bu sorunu çözmeye çalışıyor. Ancak hala çevremizde bilgisayar programlarını bilmeyenler var artık ilköğretimde o eğitimi alacak yaşı da çoktan geçmiş kişiler. İşte bu noktada bir proje devreye giriyor: Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor. Bu proje ile Türkiye’nin tüm illerine ulaşıp bilgisayar programlarından en temelleri sayılan (MS Word, Excel, PowerPoint gibi) programları bilen kişiler gönüllü olarak Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor.
Siz bilgisayar kullanmasını bilenler, bulunduğunuz ilde gönüllü eğitmenlik yaparak bir çok kişinin bilgisayar kullanmayı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey buradaki online formu doldururduktan sonra yetkililerin size ulaşmasını sağlayıp birkaç minik eğitmenlik eğitimine katıldıktan sonra boş vakitlerinizde birçok kişiye bilgsayar öğretebilirsiniz.
Bu verdiğim linklerin dışında aynı amaca hizmet eden bir kaç site daha var onların da linklerini vereyim sizlere:
1. Bilişimde Genç Hareket: http://www.bilisimdegenchareket.com/
2. Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak: http://www.bilgitoplumu.net/

“Bilgi paylaşıldıkça büyür” düşüncesini benimsiyorsanız işte size bunu göstermek için bir fırsat.
Katılımlarınız için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Advertisements

August 13, 2008 - Posted by | Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: