Numan GOCERI\’s Home Page

Hello World:)

Web’in Mucidi İzlenmeye Karşı

24.03.2008

Haberleşme ve bilgisayar teknolojisini değiştiren, internetin omurgası www’nin yaratıcısı Sir Tim Berners-Lee, tüketicilerin internet üzerindeki aktivitelerini takip edebilen sistemlere karşı korunmaları gerektiğini söyledi.
Sir Tim Berners-Lee, bu tarz bir izleme sistemi kullanması halinde şu an hizmet aldığı internet sağlayıcısını değiştireceğini de sözlerine ekledi.
Önde gelen internet sağlayıcılarının, kişiselleştirilmiş reklâmlar yaratmak amacıyla kullanıcıların internet üzerindeki aktivitelerini izleyen Phorm adlı şirketle görüşmelere başlamaları, İngiltere’de bireysel özgürlüklerin ihlali kapsamında bir takım tartışmalar başlattı. Sir Berners-Lee, internet’in yaratıcısı olmaktan öte bir tüketici kimliğiyle görüşlerini dile getirirken şunları söyledi:
“Hangi web sitelerini ziyaret ettiğime dair bilgilerin başkalarıyla paylaşılmasını istemiyorum. Mesela özel bir kanser türü hakkında internette bazı kitapları araştıracak olsam, sigorta şirketim benim sağlık poliçemin prim fiyatını artıracak mı? Ben bunu bilmek isterim. Bana ait kişisel bilgiler ve benim hangi web sitelerini ziyaret ettiğim tamamen bana aittir ve benim bilgim dışında başkalarıyla paylaşılmamalı.”
“Bu konuda tüketici hakları da çok önemli. Bu türden izleme sistemlerinin kullanılması halinde ne tür sonuçlar verebileceğini henüz görmedik. Bana ait bilgileri başka amaçla kullanmak istiyorsanız bunu benimle müzakere etmelisiniz.” Phorm ise kendi sistemlerinin bütün kullanıcıları uyaracağını ve kişisel bilgileri istismar etme potansiyeli taşıyan sitelere karşı internet kullanıcılarını koruyacağını bildiriyor. Şirketin üst düzey yöneticisi Kent Ertuğrul, BBC’ye verdiği demeçte “Sistemimizin nasıl işlediğini Sir Tim Berners-Lee’ye açıklama fırsatını henüz bulamadık ve onun bu konudaki fikirlerini almayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.
Ertuğrul, “Phorm’un interneti çok daha canlı ve ilginç bir ortama dönüştüreceğini umuyoruz. Bilgisayarınızdaki çerezin (cookies) aksine Phorm sizin kişisel gizliliğinizi bir düğmeyi açıp kapayarak koruyacak” dedi.

REKLAM VERME MANTIĞI DEĞİŞİYİOR

Phorm tarafından yaratılan ilan sistemi ise, çevrimiçi ilan gereçlerine yönelik olarak giderek artan ilgiyi göz önüne seriyor. Bu tür gereçler sayesinde kişisel bilgilerin ve web alışkanlıklarının kullanılması yoluyla ilanların hedef kitlesi daha kesin olarak belirleniyor.
Sosyal iletişim sitesi Facebook, kendi ilan sistemi Beacon’ı tanıttığında bir hayli eleştirilmişti. Beacon sistemi de siteye girip çıkan insanların alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş ilanların görüntülenmesine olanak veriyor. Medyada çıkan eleştirilerden sonra Phorm şirketi bütün müşterilerine ‘dilerlerse bu sistemin dışında kalabilme’ seçeneği tanımak zorunda kaldı.
Sir Berners-Lee, bu konuda gayet açık örnekler veriyor: “Evime internet bağlantısı getiren hizmet sağlayıcının, evime su getiren su şirketinden bir farkı olmaması lazım. Beni internete bağlamaları için onlara zaten bir ücret ödüyorum, bunun dışında bir takım alışveriş olmamalı. Hangi web sitelerine gittiğimi benim hizmet sağlayıcım kontrol edemez ve izleyemez!”
İngiltere’de internet bağlantı hizmeti veren üç şirketten biri olan Talk Talk, Phorm kullanımı konusunda kendi müşterilerinin dilerlerse bunun dışında kalabileceklerini söylerken, Phorm ile anlaşma imzalayan diğer iki hizmet sunucu şirket British Telecom ve Virgin kullanıcılara bu seçeneği tanımak konusunu hala değerlendirmeye devam ediyorlar.
Kişisel gizliliğin korunmasına destek verenler ise, internet hizmet sağlayıcılarının kendi müşterilerine ait internet kullanım alışkanlıklarına karışma hakkını sorgulamaktalar.
İngiltere İçişleri Bakanlığı ise, kullanıcıların rızası kapsamında hareket ettikleri sürece internet hizmet sağlayıcısı şirketlerin kanuna uygun davranmış olacaklarını belirtti.GENÇ KULLANICILARA UYARI
Sir Tim Berners-Lee özellikle genç internet kullanıcılarını uyararak Facebook ve MySpace gibi sosyal network sitelerinde kendilerine ait kişisel bilgileri sergilerken çok dikkatli olmalarını istedi.
“Farz edin ki klavye başında yazdığınız her şey, yarın ilk iş başvurusu yaptığınızda sizi değerlendirecek kişiler tarafından okunuyor. Farz edin ki internette bütün yazdıklarınızı ana-babanız, büyükanneniz ve dedeniz (ve gelecekte) torunlarınız ve çocuklarınız tarafından okunacak.”
Sir Berners-Lee’nin fikrine göre bu tür sosyal network sitelerinin yakın gelecekte daha yaşlı insanlar arasında da popülerleşeceğini söylemek yanlış bir tahmin olmaz.
Normalde Boston’da MIT’teki yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdüren Sir Berners Lee, İngiltere’ye yaptığı kısa ziyarette bakan, hükümet yetkilileri, akademisyenler ve bazı büyük şirket temsilcileriyle bir araya gelerek tamamen yeni bir konu olan WebBilim konusunu anlattı.Çok yönlü kavramları bünyesinde barındıran bu yeni çalışma disiplini, internet’in yapısını ve etkilerini araştırmak ve onun geleceğini şekillendirmekle ilgili çabaları ifade ediyor. İnsan beynindeki nöronlardan daha fazla sayıda web sayfasının Internet ortamında bulunduğu günümüzde internetin yapısı, şekli ve gelişimi henüz yeterince anlaşılamadı. HÜKÜMETLERE İŞ DÜŞÜYORSir Berners-Lee, bilhassa hükümetler ve akademisyenlerin bu konularda çok daha bilgili olmaları gerektiğini çünkü yakın gelecekte toplumu ilgilendirecek konularda karar alma yetkisine sahip herkesin internetin yapısı ve işleyişi konusunda bilgi sahibi olması gerektiğinin altını çizdi. “Beklenmedik zorluklara ve zararlara hazırlıklı olmalıyız. Bakın mesela e.mail denen yenilik hayatımıza nasıl bir hız kattı ve iletişim alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdi. Ama elektronik posta bulunduktan hemen sonra SPAM denilen başağrısı da bulundu ki, iyi bir buluşun nasıl da kolayca istismar edilebileceğine çok iyi bir örnektir bu. İşler internette o kadar hızlı gelişiyor ki, ‘aklımızı durduracak’ bir şeylere her an hazırlıklı olmalıyız.”
*Güncel.Net
Advertisements

June 19, 2008 - Posted by | Web’in Mucidi İzlenmeye Karşı

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: