Numan GOCERI\’s Home Page

Hello World:)

İzmir’e 2 yeni vakıf üniversitesi

Merhabalar,

Bu yıl başlanacak yeni eğitim-öğretim döneminde ilk kez öğrenci alımına başlayacak olan İzmir Üniversitesinin ardından, İzmir’e yeni bir vakıf üniversitesi daha kurulması konusunda yapılan çalışmalarda son noktaya gelindi.
İzmir’de ’’Gediz Üniversitesi’’ adıyla vakıf üniversite kurulmasına ilişkin yasa tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu. İzmir’de Sipahi Eğitim, Sağlık ve Spor Vakfı tarafından kurulacak Gediz Üniversitesi ise hukuk, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik fakülteleri ile sosyal bilimler ve fen bilimleri enstitüleri çerçevesinde eğitim verecek. Gerekçede, ’’vakıf üniversitesinin kurulması hem vakıf üniversitelerinin ülke genelinde yaygınlaşmasına hem de ülkemiz yüksek öğretimine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir’’ denildi.

Bununla birlikte İzmir’deki vakıf üniversiteleri sayısı 3 e yükselirken İzmir’deki toplam üniversite sayısı 7’ye ulaşacak ve böylelikle öğrenciler üniversite kapılarında beklemekten kurtulacak fakat bu kez de işçi bulma kurumları ÖSS’ye benzer bir sınav yapma yoluna gidebilir zira ülkemizde hergeçen gün üniversiteli insan sayısı artarken iş bulan mezun sayısı malesef dramatik bir şekilde azalıyor. Sevindiğim tek nokta, kimileri işsiz kalacağını bile bile bazı bölümleri okumaya gidiyor fakat böylelikle en azından çevremizdeki eğitimli insan sayısı artıyor ve bu sayede insan ilişkileri daha kolay oluyor ve daha bilinçli bir toplum haline geliyoruz.(Yada bana öyle geliyor.)
Advertisements

June 19, 2008 - Posted by | gediz, izmir, izmir yeni vakıf üniversite

No comments yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: