Numan GOCERI\’s Home Page

Hello World:)

GSM – Youth Camp

31.05.2008

Merhabalar,
Yaza girdiğimiz şu günlerde kimilerinin “Bu yazı nasıl değerlendirsem?” dediklerini duyar oldum çoğunlukla. Elbette yapmamız zorunlu olan şeyler var staj vs gibi ancak bir yaz kendimize ayrıcağımız zamanları birikitirip 1-2 haftalık dolu dolu bir tatil yapmak da güzel olur diye düşünüyorum. Böylelikle hem tatilimiz bölünmemiş olur hem de yeni döneme daha zinde girmiş oluruz. Zaten şirketlerde yıllık izinlerini bu politikayla hazırlamıyor mu?.
Neyse ben konuma döneyim. Muhtemelen çoğumuz tatil dönemimizi okul kapanır kapanmaz bir yere girip okulun açılacağı ilk güne kadar orada durmayı planlamıyor. Tamam staj yaptığımız yerde zorunlu olan süreyi bitirdikten sonra yetkili kişiyle görüşüp extra çalışmaya devam etmek bizler için faydalı olur ancak yaklaşık 4 aylık süremizde de 1-2 haftalık tatilin de çok görülmemesi kanaatindeyim. İşte bu sebeple yazın neler yapabilirim diye bakınırken aklıma şöyle bir fikir geldi. “Ya ben bu yaz tatili neden güneş-kum-deniz üçlüsünden oluşturayım onu zaten hep yapıyoruz. Öyle bir tatil yapayım ki hem yeni deneyimler elde edeyim, hem de değişik insanlarla tanışıp toplum içinde faydalı olabilecek birtakım GÖNÜLLÜ işlere GİRİŞEYİM.” dedim. Bir İzmir Gönüllü Takımı müdavimi ve Girişimcilik Kampı 2008 katılımcısı olarak da bu fikir ancak benim gibi bir “uçuk” tan çıkabilrdi herhalde:). Neyse bu amaçla internette bakındığımda ilk karşılaştığım şey olmasa da bayağı bir araştırma sonucu bulduğum(hatta ne yalan söyleyim ilk bir arkadaşımın katılımı sayesinde fikiri sahibi olduğum) bir projeyle karşılaştım.:

AVRUPA ULUSLARASI GENÇLİK MERKEZİ(GSM-Youth Camp)
Adından da anlaşılacağı üzere Gençlik spor Merkezine bağlı gençleri ilgilendiren uluslararsı bir girişimci-gönüllülük projesi.
Peki nedir bu GSM-Youth Camp kısaca hakkından bahsedelim.
GSM’nin temel amacı Türk gençliğini uluslararası platformlara taşıyarak, onların farklı kültürlerle buluşmasına, gençler arasında ortak anlayış ve hoşgörünün gelişmesine katkı sağlamaktır.
GSM tarafından her yaz düzenli olarak organize edilen etkinliklerin başında Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları gelir.Bu kampların temel amacı gençlerin gönüllü enerjilerini toplumsal kalkınma projelerine kanalize etmek ve gençler arasında uluslararası dostluk bağlarını geliştirerek Dünya barışına hizmet etmektir. GSM bu faaliyetlerini UNESCO/CCIVS çatısı altında yürütmektedir.
GSM’nin diğer bir etkinlik alanı ise, Avrupa Birliği 1995 Barselona Bildirgesi sonucundaki süreçte oluşan Avrupa-Akdeniz Gençlik Programlarının Türkiye’de organize edilmesi, tanıtılması ve yurtdışında düzenlenen programlara Türkiye’den gençlerin aktif katılımının sağlanmasıdır. GSM tarafından organize edilen bu programların finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanmaktadır.
GSM, T.C. Turizm Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Gençlik Turizmi Danışma Kurulu” üyesi olup, 2119 belge numarasıyla A Grubu Seyahat Acentası olarak T.C. Turizm Bakanlığı denetiminde çalışan özel bir kuruluştur. Bununla birlikte GSM; Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesidir.
Work&Travel gibi para kazanma amaçlı şirketlere hem para yedirip bir yandan da elin Amerikalılarına çalışmaktansa arkasında UNESCO nun adı geçen bir projede yer almanın daha mantıklı olduğu kanaatindeyim. Üstelik oarada yapılan işler W&T gibi salt insan gücünden oluşmuyor, yapılan işler kültürel ve çevresel işlerin yanısıra fiziksel engelli insanların ve çocukların gelişimine katıkıda bulunmak da var.
Unutmadan, bu proje sadee Avrupa kapsamında değil, Kore’den Hindistana, Kenya^dan Japonya’ya hemen hemen tüm dünyayı kapsayan bir proje.
Yazları nasıl değerlendireceğiniz tabiki sizin kendi kararınız ama eğer böyle bir düşünceniz varsa kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Ayrıntılı bilgi ve merak ettiklerinizi aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz. Hoşçakalın.
link1: http://www.gsm-youth.org/turkce/gsm/index.html
link2: http://www.gsm-youth.org/turkce/kamplar/sss.html
Advertisements

June 19, 2008 - Posted by | GSM - Youth Camp

2 Comments »

 1. Kemaliye Haber Ajansı olarak sizi yazınızdan dolayı tebrik ederiz.
  Kemaliye Haber Ajansı
  “Gerçek Haberin Adresi”
  http://www.ajans.kemaliye.net

  Comment by Anonymous | November 15, 2008 | Reply

 2. Teşekkür ederim, görüşleriniz benim için çok değerli..

  Comment by Numan GÖÇERİ | November 15, 2008 | Reply


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: